Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
0.1 C
Ústí nad Labem
DomůZprávyTiskové zprávyCHOMUTOVSKO: Vyčerpaného běžkaře zachránili policisté

CHOMUTOVSKO: Vyčerpaného běžkaře zachránili policisté

Během jednoho velmi mrazivého únorového večera přijali policisté oznámení z tísňové linky od běžkaře, který při běžkaření v Krušných horách nedaleko obce Celná ztratil orientaci a nedokázal se už sám vrátit do bezpečí. Vejprtští policisté se tedy vydali dotyčného hledat. I díky lokalizaci mobilního telefonu a následné telefonické komunikaci s pohřešovaným se jim po propátrání oblasti po více než třech hodinách podařilo vymrzlého a vyčerpaného muže najít. Běžkaři, který byl na pokraji sil, pomohli policisté překonat přibližně tří kilometry dlouhý úsek cesty vedoucí zasněženým terénem a dokonce i potokem až ke služebnímu vozidlu. Tím ho pak přepravili do obydlí jeho známých. Osmačtyřicetiletý muž byl naštěstí kromě vyčerpání v pořádku a nebylo nutné ani lékařské ošetření.

Nepodceňujte výlety do přírody

Nezapomínejte, že i rutinní výlet do přírody se může změnit v drama při ztrátě orientace, změně počasí nebo třeba zdravotního stavu. Zkušenosti policistů ukazují, že při nástupu únavy či ataků různých onemocnění bez potřebných léků může dojít ke ztrátě orientace i v jinak známém terénu. Výjimkou nejsou ani úrazy spojené se špatným došlápnutím, pádem či zřícením se ze svahu. To vše jsou situace, které nečekaně výrazně ovlivní zdravotní a psychický stav seniorů. V takových případech se stav seniora může rychle zhoršovat a může pro něj být obtížné i přivolání pomoci.

Policie při výpravách do přírody doporučuje nepodceňovat přípravu a i v případě krátkých procházek alespoň informovat blízkou osobu o lokalitě, kam se dotyčný vydává. U delších procházek do přírody je nezbytné mít s sebou dostatek tekutin, svačinu, užívané léky a oděv odpovídající ročnímu období. Pokud bude navíc oblečení pestrobarevné, tak se bude jednat o významnou pomůcku pro případ následného pátrání. V maskáčích vypadá houbař stylově, ale při náhlé indispozici a následném pátrání splyne s okolní přírodou a sníží možnost svého včasného nalezení. Ve všech případech je vhodné nevycházet bez nabitého mobilního telefonu. „Ne vždy je všude dobrý signál pro dovolání se, doporučujeme do kapsy přibalit obyčejnou píšťalku, kterou se dá lehce přivolat pomoc či upozornit na nebezpečí, že něco není v pořádku,“ dodává plk. Jan RYBÁR, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR.

Na první pohled možná úsměvným nápadem je pořizovat před odchodem na výlet či sportování v přírodě selfie, které pošleme rodině či jiné blízké osobě. V případě, že se člověk dostane do nesnází, poskytne takto záchranářům informace o místě, kde se v určitý čas nachází a také o svém aktuálním vzhledu včetně oblečení. Výše zmíněné rady policisté cílí zejména na osoby staršího věku nebo se zdravotním omezením.

por. Mgr. Miroslava Glogovská a plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová (redakčně upraveno)

Zdroj: policie.cz

- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Naši partneři -
- Reklama -

NEJSLEDOVANĚJŠÍ V TÝDNU