Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
2.7 C
Ústí nad Labem
DomůZprávySEVERNÍ ČECHY: V rámci grantu Stromy putovaly vloni na sever Čech od...

SEVERNÍ ČECHY: V rámci grantu Stromy putovaly vloni na sever Čech od Nadace ČEZ téměř dva miliony korun; žádost pro letošní jarní sázení lze podat do 26. února

Zájem o grant Stromy Nadace ČEZ je stále vysoký. Jen vloni tak bylo v rámci celé České republiky podpořeno 95 projektů za 7,8 milionu korun. Od roku 2011, kdy byl grant poprvé vyhlášen, pak  bylo vysazeno více než 100 000 stromů za bezmála 60 milionů korun. Původní nejrůznější druhy dřevin, včetně odrůd  ovocných stromů se přitom do české krajiny vracejí hlavně ve formě nových či obnovených alejí, stromořadí, obecních sadů a veřejných zahrad. Všechny dosud vysazené dřeviny by denně vyprodukovaly kyslík pro celou Ostravu, přičemž zachytí i tisíce tun prachu. Navíc poskytují nezbytní stín, slouží jako větrolamy a úkryt drobné zvěře, hlavně ptactva.

V loňském roce podpořila Nadace ČEZ v Ústeckém (16) a Libereckém (3) 19 projektů za celkem 1 700 487 korun. V Ústeckém kraji například obec Veliká Ves zažádala o finanční prostředky na ozelenění hráze rybníka duby, v nedalekých Radonicích obnovili zeleň na tamním hřbitově a ve Všestudech pro změnu obnovili ovocnou alej. Novou vyloženě hruškovou alejí se nyní pyšní i město Kadaň. Dále byla naplánovaná výsadba ve Velkém Březně, Bechlíně, Šluknově, Lenešicích, Krupce, Meziboří, Roudnici nad Labem, Neštěmicích, Lounech, Málkově, Horním Podluží a Petrohradu. V Libereckém kraji pak ve Vlastibořicích, Kvítkovicích a Geoparku Ralsko, kde si výsadbou původních odrůd připomenuli zaniklé obce, které musely ustoupit bývalému vojenskému výcvikovému prostoru. Oba kraje tak obohatí 3 257 nejrůznějších dřevin, včetně keřů.

„Vloni jsme v rámci celé republiky zaznamenali dvojnásobný meziroční nárůst počtu žádostí o grant Stromy, a to 95 oproti 51 v roce 2019. Za zvýšeným zájmem stojí především úprava grantových pravidel – o příspěvek až 150 000 korun mohou od loňska kromě obcí žádat i různé organizace, spolky či školy. Nadace navíc kromě tradičních alejí a větrolamů začala podporovat také výsadbu v parcích, veřejných zahradách a dalších lokalitách,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ. Ačkoliv aleje a stromořadí podle ní stále mezi žádostmi převažují, objevují se i nové projekty. „Obce revitalizují své parky i náměstí, zastiňují dětská hřiště a odpočinková místa, nebo zakládají arboreta. Poptávka je také po obnově bývalých nebo založení nových obecních sadů.“ 

Zájem o grant umocňuje i současný trend využívat více lokální suroviny a objevovat staré původní odrůdy. Prioritou totiž zůstává výsadba v místě původních dřevin, tak aby stromy měly co nejlepší podmínky pro růst. „Je samozřejmé, že výsadbu budeme podporovat i letos. Příjem žádostí pro tu jarní  proběhne již od 1. do 26. února.  Žádat mohou opět nejen města a obce, ale i právnické osoby, různé spolky, organizace, školy a podobně. Maximální výše nadačního příspěvku je 150 000 korun,“ doplňuje Michaela Ziková.

V grantovém řízení je podporována zejména výsadba, či obnova dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách, parcích, liniových dřevin, dřevin podél vodotečí a návesních nádrží, remízků, sadů, zelených bariér proti větru a prachu, alejí, stromořadí a dalších přírodně, či kulturně hodnotných lokalit. Výsadba zahrnuje i výsadbu stanovištně původních druhů dřevin a jejich odrůd. „Grantové řízení Stromy nepodporuje výsadbu nepůvodních dřevin, například tújí, cypřišů, stříbrných smrků a jiných. Rovněž tak výsadbu stanovištně původních jehličnanů ani výsadbu stromů v prostoru lesa,“  uzavírá ředitelka Nadace ČEZ s tím, že více informací o grantových podmínkách lze nalézt na  www.nadacecez.cz

Sázení stromků většinou bývá společenskou událostí číslo jedna a potkávají se na něm celé rodiny. Loni ovšem situaci zkomplikovala vládní proticovidová opatření a některé obce se proto rozhodly výsadbu přesunout až na letošní jaro. Přesto se podařilo vysadit bezmála 8 300 kusů nových dřevin. Nezahálela ani společnost ČEZ, která v roce 2019 vyhlásila závazek vlastními silami vysadit strom za každého zaměstnance v České republice. Oproti grantu Nadace ČEZ se tato výsadba soustřeďuje na lesní porosty poničené kůrovcovou kalamitou. V rámci dobrovolnických dnů se již podařilo vysadit 14 400 sazenic. Splnění závazku téměř 23 000 stromů by se tedy mohlo podařit už letos nebo nejpozději příští rok.

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy

Roman Munčinský
Roman Munčinský
Vedoucí studia Regionální televize Ústecka - Ústí nad Labem. Kamera a reportérská činnost + management.
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Naši partneři -
- Reklama -

NEJSLEDOVANĚJŠÍ V TÝDNU