Dnes večer, pokud nebude zataženo, můžeme zahlédnout tzv. superúplněk. Nečekejte ovšem nějaký obří Měsíc, internetem občas kolují o astroúkazech naprosté skopičiny, jako třeba že Měsíc/Mars, případně nějaká kometa/ dosáhnou nevídané supervelikosti, apod.
„Superúplněk“ není odborným astronomickým pojmem, spíše jde o lidové označení. Ideální superúplněk nastane ve chvíli, kdy je Měsíc nejblíž Zemi v tzv. přízemí a zároveň je přesně ve fázi úplňku. Prakticky bývá mezi přízemím a úplňkem vždy nějaký rozdíl, jako třeba nyní. Úplněk nastane dnes ve 20h31m SELČ, přičemž nejblíž Zemi bude Měsíc až zítra 2.srpna v 8h ráno. Rozdíl – 11,5 h. V poslední den srpna ve 2h35m ráno nastane druhý superúplněk. Nejblíž Zemi ale bude Měsíc už 30.srpna v 18h. Rozdíl tedy bude menší než v prvním případě – 8,5h.
Dva superúplňky v jednom kalendářním měsíci jsou poměrně vzácné. Druhému úplňku se také říká „modrý“. S barvou Měsíce to ale vůbec nesouvisí, pojmenování vychází z anglického výrazu „once in a blue moon“, což znamená „jednou za uherský rok“…Čili ne moc častý jev.
No a že bude Měsíc nejblíž Zemi? Očima rozdíl téměř nepostřehnete, stejně jako mezi měsíčním „mikroúplňkem (Měsícem nejdál) a „superúplňkem“ (nejblíž). Možná ještě tak v jasu, protože „superúplněk“ svítí o trochu víc.
Tak teď jen obloha „superúplňkům“ přála. Jako třeba, když jsem v dubnu 2020 pořídil tyto snímky.
Text a foto: Mirek Zimmer