Sobota, 23 listopadu, 2024
5.2 C
Ústí nad Labem
DomůMěsta/obce1. ÚsteckoKahau nosatí si v Balikpapanském zálivu vedou dobře

Kahau nosatí si v Balikpapanském zálivu vedou dobře

Dlouhodobý výzkum ohrožených opic kahau nosatých, který probíhá pod vedením výzkumného pracovníka Zoo Ústí nad Labem Mgr. Stanislava Lhoty, PhD., v rámci projektu pesisir Balikpapan, vyústil v další z řady odborných publikací. Článek nazvaný „A decade of proboscis monkey (Nasalis larvatus) population monitoring in Balikpapan Bay: Confronting predictions with empirical data“ vyšel v lednu 2022 v časopise American Journal of Primatology.

Výsledky tohoto výzkumu dokládají, že populace kahau nosatých v Balikpapanském zálivu zůstala navzdory značným obavám stabilní po dobu nejméně 10 let a je tedy naděje, že se jí podaří zachránit i do budoucna. Nejen to, populace se navíc ukázala být i mnohem početnější, než jak jsme původně předpokládali. Balikpapanský záliv tak zůstává jedním z klíčových míst budoucí ochrany tohoto druhu. Dobrou zprávou je i to, že se kahau nosatí dobře přizpůsobují řadě změn, které dnes v jejich životním prostředí probíhají. Daří se jim i v sekundáních lesích, které byly v minulosti narušeny lidskou činností. Jejich přizpůsobivost má ale své limity. Pozorujeme například to, že v místech, kde opice přežívají už jen v malých fragmentech zbývajícího lesa, začínají umírat stromy, na kterých se kahau živí. Kahau nosatí pojídají jejich mladé výhonky a pokud nemají možnost pravidelně se přesouvat z jednoho místa na jiné a nezbývá jim než navštěvovat denně stále stejné stromy, les už takový nápor býložravců nezvládne a stromy hynou.

Některým kahau už dnes nezbývá než vydávat se za potravou do města, kde jsme je například pozorovali, jak pijí odpadní vodu z továrny na zpracování sóji. Vzhledem k nejisté budoucnosti je důležité pokračovat v dlouhodobém monitoringu této populace. Sčítání opic, které trvá dva měsíce, opakujeme každých 5 let od roku 2007. Další termín tak vychází již na tento rok. Metodika sčítání kahau nosatých, kterou jsme v Balikpapanském zálivu postupně vyvinuli, však své uplatnění najde i jinde na Borneu. Naším konečným cílem je sledovat populaci celého druhu na tomto ostrově tak, abychom mohli včas zasáhnout tam, kde zvířatům hrozí největší nebezpečí.

Je pravděpodobné, že bez podpory Zoo Ústí nad Labem, která projekt Pesisir Balikpapan zaštiťuje již od roku 2007, by dnes situce v Balikpapanském zálivu vypadala docala jinak. Zdejší přírodní ekosystém ohrožuje bezpočet nelegálních lidských aktivit. To, že i přesto zůstává populace kahau nosatých stabilní, je mimo jiné i díky pravidelnému hlídkování, které ve spolupráci s místní rybářskou komunitou zoologická zahrada podporuje již patnáctým rokem.

 Zdroj: www.zoousti.cz, Stanislav Lhota

- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Naši partneři -
- Reklama -

NEJSLEDOVANĚJŠÍ V TÝDNU