Ve Vídni, v Praze, v Záhřebu i jinde měl své pobočky vyhlášený ústecký obchodní dům s látkami Anton Hübl, který se honosil přívlastkem „nejstarší a největší zasilatelství se suknem“ v Rakousko-Uhersku. Jeho obrovský sortiment ilustruje ve sbírkách ústeckého muzea nejnovější přírůstek – vzorníky z let 1938 až 1941.Velká papírová krabice s vylisovaným monogramem AH a letopočtem 1794 připomíná období, kdy slavná firma slavila 150. výročí svého založení. „Z vnitřní strany je natištěná reklama ukazující barokně oděný pár vystupující z kočáru v kontrastu s párem v oblecích z třicátých let a luxusním kabrioletem. Mezi nimi stojí heslo: 1794–1934 ve službách krejčovství,“ popsal předmět kurátor sbírky techniky Martin Krsek. Krabice obsahuje 94 vzorníků, tedy výstřižků látek nalepených na kartonu. Potisk rozlišuje jednotlivé módní sezóny a zvlášť pak sortiment na zimu a léto. Nejmladší je z roku 1938, nejstarší pak speciál na Vánoce 1941. Krabice je starší, byla určená na vzorníky ze sezóny 1935/36. Muzejníci předmět objevili minulý týden ve starožitnictví v České Kamenici, kam se dostal z vyklízení jednoho domu v Rumburku. Nákupní cena činila 1 500 Kč.
„Ve sbírkách už máme reklamní plakát firmy z třicátých let. Památky na Antona Hübla najdeme ale i v ulicích města. Monogram AH dodnes zdobí jeho obchodní dům z roku 1900 v Revoluční ulici (dnes sídlo Centropol) nebo vilu od slavného vídeňského architekta Otto Prutschera z roku 1924 v Rooseveltově ulici (za socialismu pohotovost),“ doplnil historik Krsek. V meziválečném období firma zaměstnávala 300 stálých a 200 sezónních pracovníků. Nakupovaly u ní vyhlášené krejčovské salóny, řadila se k dodavatelům císařského dvora.
Nový přírůstek nyní projde očištěním a opravou v muzejní knihařské dílně a poté se veřejnosti představí jako exponát měsíce března.
Zdroj: www.muzeumusti.cz