V nejbližších dnech bude ve sbírce zákonů publikován Zákon o dalších úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii onemocnění covid-19, (dále jen „zákon o krizovém ošetřovném“) a nabude tak účinnosti. Tímto předpisem, který minulý týden schválil Parlament ČR a podepsal prezident republiky, byla přijata úprava ošetřovného týkající se nároků na ošetřovné při péči o děti a osoby závislé na pomoci jiné osoby v době platnosti mimořádných opatření, a dále úprava výše ošetřovného a okruhu osob s nárokem na ošetřovné, které se týkají všech typů ošetřovného.
Nároky založené zákonem o krizovém ošetřovném mohou vznikat v období od 1. 11. 2021, kdy jejich vznik a trvání je závislé na době platnosti mimořádného opatření při epidemii, nejdéle však do 28. února 2022. Mimořádná opatření mohou být v daném období opakovaně nařizována.
Krizové ošetřovné se vztahuje na případy, kdy je třeba pečovat o:
- dítě mladší 10 let, nezaopatřené dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I nebo jsou u něj dány speciální vzdělávací potřeby,
- a to z důvodu uzavření zařízení nebo školy anebo jejich části (třídy, ročníku), které dítě navštěvuje v souvislosti s onemocněním COVID-19,
- nebo byla dítěti nařízena karanténa v přímé souvislosti s onemocněním covid-19 a dítě proto nemůže docházet do školy,
- osobu ve věku nad 10 let závislou na pomoci jiné osoby,
- z důvodu uzavření zařízení pro péči o osoby závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I, ve kterém je tato osoba umístěna či jej navštěvuje,
- kdy této osobě byla nařízena karanténa v přímé souvislosti s onemocněním covid-19 a tato osoba proto nemůže navštěvovat zařízení pro péči o tyto osoby.
V poskytování péče o dítě nebo o osobu ve věku nad 10 let závislou na pomoci jiné osoby se může vystřídat vícero pečujících osob libovolně za podmínky, že v jeden kalendářní den může nárok na ošetřovné uplatnit pouze jedna pečující osoba.
Kdo má nárok na krizové ošetřovné
Nárok na krizové ošetřovné mají zaměstnanci v pracovním nebo služebním poměru, účastní nemocenského pojištění. Nárok mají také zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti, účastní nemocenského pojištění. V případě, kdy není dána účast v kalendářním měsíci, v němž vznikla potřeba péče, je nárok na ošetřovné též, pokud byli tito zaměstnanci účastni nemocenského pojištění aspoň ve třech kalendářních měsících bezprostředně předcházejících kalendářnímu měsíci, v němž vznikla potřeba péče. Nárok na krizové ošetřovné zaniká skončením zaměstnání, z něhož bylo krizové ošetřovné přiznáno.
Doba poskytování krizového ošetřovného
Krizové ošetřovné se bude poskytovat za celou dobu, po kterou trvalo uzavření zařízení nebo školy anebo jejich částí z důvodu mimořádného opatření při epidemii nebo po kterou trvalo nařízení karantény v souvislosti s onemocněním covid-19 (nejdéle vždy do skončení zaměstnání). Krizové ošetřovné se však nebude poskytovat za dny, které spadají do období školních prázdnin a volných dnů vyhlášených ředitelem školy v průběhu školního roku.
Výše ošetřovného
- Od 1. 11. 2021 se zvyšuje sazba pro výpočet dávky pro všechny typy ošetřovného, a to po dobu účinnosti zákona o krizovém ošetřovném (dle aktuálního znění do 28. 2. 2022). Výše ošetřovného v tomto období činí 80 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.
- Dále je stanovena minimální výše ošetřovného, na které vznikl nárok při péči o dítě nebo
o závislou osobu z důvodu mimořádného opatření při epidemii, a to ve výši 400 Kč za kalendářní den, která se vztahuje jen na zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru s plným úvazkem (u zkráceného úvazku se částka 400 Kč poměrně krátí). Tedy nevztahuje se na „běžné ošetřovné“ ani na ošetřovné pro zaměstnance činné na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.
Okruh oprávněných osob
U všech typů ošetřovného se od 1. 11. 2021 rozšiřuje okruh osob, u kterých se pro nárok na dávku nebude vyžadovat podmínka společné domácnosti o osoby v zákonem stanoveném příbuzenském vztahu k osobě, kterou ošetřují nebo o ni pečují, kterými jsou
- příbuzný v linii přímé (rodič, prarodič, atd.),
- sourozenec,
- manžela /manželka,
- registrovaný partnera / registrovaná partnerka,
- rodiče manžela / manželky nebo registrovaného partnera / registrované partnerky.
Podmínku společné domácnosti tedy stále musí splnit osoba, která pečuje např. o strýce, tetu, synovce či neteř nebo pokud jde o ošetřování druha družkou apod.
Zdroj: www.cssz.cz