Pondělí, 31 března, 2025
3.9 C
Ústí nad Labem
DomůMěsta/obce1. ÚsteckoDíky školám se v Ústeckém kraji zrecykluje 10 539 kg baterií. Zářily...

Díky školám se v Ústeckém kraji zrecykluje 10 539 kg baterií. Zářily Siřejovice, Třebenice a Březno

Celkem 10 539 kg použitých baterií vybrali loni v Ústeckém kraji žáci a studenti ze škol zapojených do vzdělávacího programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Prostřednictvím sběrového partnera, neziskové společnosti ECOBAT, již Recyklohraní předalo všechny tyto baterie na recyklaci. Nejvíce baterií v přepočtu na žáka odevzdali v Mateřské škole Siřejovice, a to 17 kg na žáka (celkem 255 kg). V absolutním množství se největší hmotností může pochlubit Základní škola Velké Březno s 2 649 kg vybraných baterií (na žáka šlo o 6 kg).

Skvělé výkony předvedly i další organizace – například Mateřská škola Křesín, kde v přepočtu na žáka vybrali 5,1 kg baterií (celkem 102 kg), nebo Základní škola a mateřská škola Třebenice, kde v přepočtu na žáka odevzdali 4,8 kg baterií (celkem 1 133 kg).

Do sběru se v Ústeckém kraji zapojilo 95 mateřských, základních a středních škol. Celorepublikově to bylo 1 135 škol a celková hmotnost vybraných baterií přesáhla hodnotu 106 tun. V rámci spolupráce s Recyklohraním však děti baterie nejen sbírají, ale také se vzdělávají – například jaké suroviny z baterií získáváme a k čemu nám slouží, jak baterie využívat odpovědně a bezpečně nebo jak správně využívat baterie v mobilním telefonu a co dělat, když se začnou přehřívat.

Každá baterie odevzdaná na recyklaci se počítá, důležitá je však také osvěta

Školy se v loňském roce ve sběru opravdu činily. Máme radost z každé vybrané baterie, která byla předána na recyklaci. Za nejdůležitější však považujeme, že do škol se k dětem díky vzdělávacím aktivitám Recyklohraní dostává osvěta – dozvídají se, proč baterie třídíme a jak je správně používat. Navíc hravou a zábavnou formou,“ dodává Kateřina Vránková, ředitelka obchodního oddělení společnosti ECOBAT s.r.o.

Téma baterií řeší Recyklohraní také v nové metodické příručce Ekoabeceda aneb na cestě k odpovědné spotřebě. V minulém roce školy mohly také zapojit do plnění osvětových úkolů zaměřených na baterie. Například v Recyklační výzvě: Dejme do pohybu nepotřebné elektro a baterie si mohli zahrát Recyklační Člověče, nezlob se, vytvořit reklamu, jak zvýšit sběr baterií nebo vytvořit Baterkožrouta – nádobu na použité baterie. V posledním úkolu s názvem Záhada zmizelých mobilů se žáci a studenti zase dozvěděli, jak správně používat baterie v mobilních telefonech a co dělat, když se přehřívají.

Materiály pro 4 věkové skupiny dětí

Zadání pro úkoly a aktivity jsou připravována ve variantách pro 4 věkové skupiny dětí – od mateřské školy přes první a druhý stupeň základní až po střední školu. „Snažíme se hledat cesty, jak témata třídění a recyklace, ale také odpovědné spotřeby nebo klimatické změny zprostředkovat dětem a současně i pedagogům ve formě, která pro ně bude srozumitelná a bude je bavit. Většinou k nim Recyklohraní zpracovává také krátké video, jehož cílem je krátce a srozumitelně představit téma, aby se pak žákům a studentům lépe pracovalo se zadáním,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, o.p.s.

Baterie mohou ve školách sbírat celoročně

Baterie mohou ve školách sbírat po celý školní rok. Kolektivní systém Ecobat jim je zdarma sveze a předá na recyklaci. Za odevzdané baterie školy získávají body do Celoroční hry s Recyklohraním. Vždy na konci školního roku je vyhodnoceno pořadí a 400 nejaktivnějších škol dostane diplom a odměny ve formě poukázek do nákupního řetězce. Body školy obdrží také za sběr elektrospotřebičů, mobilních telefonů, náplní do tiskáren a také za zapojení do osvětových aktivit a plnění úkolů.


Autor TZ: Jana Čechová, PR Manager – Recyklohraní aneb Ukliďme si svět

- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Naši partneři -
- Reklama -

NEJSLEDOVANĚJŠÍ V TÝDNU

Více