Knihovna Ústeckého kraje se v letošním roce opět připojuje k celorepublikové kampani Týden pro Digitální Česko. Na pondělí 18. listopadu pro své návštěvníky připravuje osvětovou přednášku věnovanou technologii deepfake a hrozbám spojeným s rozvojem generativní umělé inteligence.
Knihovna Ústeckého kraje připravuje přednášku o fenoménu deepfake a generativní umělé inteligenci. Lektor Mgr. Jiří Zelenka, jenž se v knihovně dlouhodobě věnuje osvětě v oblastech mediální a digitální gramotnosti, návštěvníkům nabídne vhled do fungování AI technologií, které umožňují vytváření falešných realistických obrazů a videí. Přednáška bude zároveň zaměřena na analýzu společenských rizik a na etické otázky, které využívání a další vývoj umělé inteligence přináší. Akce se uskuteční v pondělí 18. listopadu v 17 hodin v Café Maryša ve Vědecké části Knihovny Ústeckého kraje.
Osvětou přednášku věnovanou příležitostem a hrozbám umělé inteligence krajská knihovna zařadila do programu v rámci své účasti na třetím ročníku celorepublikové kampaně Týden pro Digitální Česko, která startuje právě v pondělí 18. listopadu. „Jednou z hlavních oblastí letošního ročníku kampaně jsou digitální dovednosti pro bezpečí v online světě. V návaznosti na toto téma jsme se rozhodli akci zaměřit na technologii deepfake. Fotografie a videa generovaná umělou inteligencí se neustále zdokonalují, a pro lidi je tak čím dál obtížnější odlišit realitu od fikce, proto nám otevírání tohoto tématu přijde zajímavé a důležité,“ říká vedoucí produkčního týmu knihovny Jana Černá Válková.
Text: Jan Černecký, mluvčí Knihovny Ústeckého kraje