Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
2.7 C
Ústí nad Labem
DomůKulturaDětiNové lesní mateřské škole dali zastupitelé zelenou

Nové lesní mateřské škole dali zastupitelé zelenou

Litoměřice – Město Litoměřice bude mít novou příspěvkovou organizaci, a to lesní mateřskou školu Hliněnka. Její vznik a zřizovací listinu schválili zastupitelé. Zázemí lesní mateřinky město vybuduje ve spolupráci se sousední obcí Hlinná v prostoru u discgolfového hřiště na pozemku Hlinné, kde se nachází parkoviště a vede tam i zpevněná příjezdová cesta. Předpokládané zahájení provozu je od 1. září letošního roku.

„Kapacita lesní školky bude maximálně 24 míst. Personálně její provoz zajistí tři pedagogičtí pracovníci, přičemž ředitelka či ředitel vzejde z již vyhlášeného výběrového řízení. Zázemí dětem poskytne celoročně obyvatelná jurta, která je vybavena i toaletami,“ popsala Klára Moščicová, vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče.  

Technické služby spojené s chodem školky bude zajišťovat obec Hlinná. Jednorázové vstupní náklady, které představuje nákup jurty a dalšího vybavení, jsou odhadnuty na maximálně 1,5 milionu korun. Dopravou dětí na místo, výší školného či stravováním se bude vedení města ve spolupráci s novým ředitelem či ředitelkou zabývat na základě zkušeností získaných z provozu třídy s lesními prvky, která dosud fungovala při Mateřské škole Sedmikráska.

„Do budoucna máme ve spolupráci s obcí Hlinná a místními zemědělci v plánu vybudovat cvičný sad i statek, podobně jako v zoo, a posunout možnosti předškolního a školního vzdělávání i tímto směrem. Město stejně tak podporuje i technické vzdělávání dětí,“ poznamenal místostarosta Litoměřic Jiří Adámek.

Impulsem k založení samostatné lesní školky je nutnost ukončení pronájmu v prostorách skautské základny na Mentaurově, kterou dosud využívá třída s lesními prvky při MŠ Sedmikráska. Základna totiž podle České školní inspekce, která tam v uplynulých měsících prováděla šetření, nesplňuje jako místo vzdělávání potřebné hygienické nároky.  

„Z inspekční zprávy vyplynul požadavek na zapsání těchto prostor coby míst předškolního vzdělávání. Náš argument, že místo slouží pouze pro výlety a zázemí má třída s lesními prvky v MŠ Sedmikráska, nebyl přijat. Náklady spojené s rekonstrukcí, tak aby toto místo splňovalo hygienické předpisy kladené na školky, jsou v řádech jednotek milionů korun, navíc jsme zde v pronájmu a investovali bychom takzvaně do cizího,“ vysvětlil už dříve místostarosta Jiří Adámek důvody, proč začalo vedení města hledat cesty, jak tuto rodiči žádanou formu vzdělávání udržet.   

Jako nejschůdnější se ukázalo založení nové příspěvkové organizace města a zřízení plnohodnotné lesní školky. Rodiče dětí navštěvujících současnou třídu s lesními prvky na Mentaurově dostanou přednostně nabídku umístit své dítě do Hliněnky. Pokud zájem neprojeví, mají děti své místo v MŠ Sedmikráska.

Zápis k doplnění případných volných kapacit do LMŠ se uskuteční v první polovině září. Všechny informace budou dostupné na webových stránkách školy, které budou v průběhu letních měsíců vytvořeny.

Tisková zpráva města Litoměřice.

Autor: Michaela Rozsypalová

- Naši partneři -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Naši partneři -
- Reklama -

NEJSLEDOVANĚJŠÍ V TÝDNU