Vypracováním návrhu akčního plánu konkrétních opatření na období v letech 2023-2025 pokračuje Ústecký kraj v podpoře regionu Českého Švýcarska, destinace, kterou zachvátil v létě roku 2022 ničivý požár. Kroky a aktivity navržené přímo místními aktéry, se kterými se celé území ztotožní, mají nejvyšší potenciál přinést do regionu potřebnou změnu.
Tisková zpráva ze dne 21. listopadu 2022
Aktuálně zpracovává Místní akční skupina Český sever přípravnou studii, se znalostí a potřebnými vazbami v území, která v první části analyzuje existující rozvojové dokumenty a územně plánovací dokumentaci jednotlivých obcí, zejména těch na území Národního parku České Švýcarsko. V druhé části studie reviduje projektovou připravenost obcí a identifikuje hlavní bariéry dalšího rozvoje. Ve třetí části pak studie navrhne akční plán konkrétních opatření rozvoje území.
Současně je zřízena pracovní skupina, složená ze subjektů působících v území, s rovnoměrným rozložením hlasů mezi aktéry ekonomického, sociálního a environmentálního rozvoje. Pracovní skupina bude diskutovat okruhy problémů, které vzejdou z přípravné studie, nebo už byly identifikovány v předchozích letech. Mezi ně patří rovněž opatření vedoucí k obnově společného úsilí o rozvoj území Národního parku České Švýcarsko, včetně jeho udržitelného rozvoje, či preventivní protipožární opatření v území se zhodnocením reálného stavu technické infrastruktury. Je zřejmé, že jedním z okruhů problémů je také nedostačující dopravní infrastruktura a dopravní obslužnost, zejména dopravní zátěž komunikací procházejících tímto regionem, chybějící záchytná parkoviště a navazující systém veřejné dopravy.
Akční plán bude každé opatření přijaté pracovní skupinou definovat ve vztahu k jeho aktuálnímu stavu a navrhne stav cílový. Bude v něm přesně definována kompetence pro realizaci opatření, včetně identifikace odpovědného subjektu, bude stanoven harmonogram realizace a bude vyjádřena ekonomická náročnost opatření v návaznosti na zdroj financování. Na jednáních pracovní skupiny se zmapuje, na čem v regionu shoda je, či je shoda možná, a na čem se v současnosti domluvit nelze.
Přípravná studie s návrhem konkrétních kroků a řešení bude podkladem zadání pro další středně až dlouhodobé rozvojové studie širšího území, impulsem pro zpracování územní studie dopravy, nebo jiných definovaných problémů, územních a regulačních plánů obcí, plánů protipožárních opatření, apod. Může se stát podnětem k diskuzi nad lepším zásobováním území vodou a elektřinou.
Červencový požár urychlil kromě obrovské přírodní katastrofy také lidský nesoulad ve společnosti žijící v dotčeném území, kdy došlo ke střetu zájmů aktérů jednotlivých pilířů udržitelného rozvoje v území, a to Správy Národního parku České Švýcarsko, místních samospráv a podnikatelů. Proto má nyní Ústecký kraj snahu nastartovat proces obnovy území založený na analýze aktuálních a skutečných problémů a potřeb, spojený s řízenou diskuzí nad dobrou i špatnou praxí z období před požárem a v průběhu šíření požáru.
Ústecký kraj chce tímto společným úsilím naplánovat obecně akceptovatelné aktivity, které je v území třeba udělat pro ochranu zdraví obyvatel a zvýšení bezpečnosti majetku za pomoci realizace investic do infrastruktury, včetně infrastruktury pro cestovní ruch. To vše za nezbytného respektu podmínek ochrany přírody jedinečné krajiny Českého Švýcarska.
Zdroj: www.kr-ustecky.cz