Po vysazení 45 třešní minulý rok je letos v plánu vysadit dalších 33.
Teplice dávají znovu svým obyvatelům příležitost podílet se na založení ovocného sadu. V druhé etapě tak nabízí jednotlivcům, spolkům, skupinám, školám, školkám, klubům možnost být u „zrození“ sadu, zasadit si „svůj“ strom, být u jeho ošetření, případně pomoct se zálivkou. A třeba právě potomkům ukázat, co všechno je třeba udělat, aby strom vydal úrodu, nebo u dětí vzbudit pozitivní vztah k přírodě a prostředí kolem nás. Péči o celý sad zajišťuje prostřednictvím vybrané firmy město Teplice. Všichni přihlášení si zasazený strom můžou označit a v následujících letech sledovat jak se mu daří. Z loňských 45 stromů se neujaly 3 a těm, komu „jejich“ strom uschl, nabízí město po přihlášení výsadbu nového na stejném místě.
Účast na sázení ani označení stromu jmenovkou ale neznamená nárok na sklizeň.
Kdy sázení chystáme?:
Sázení proběhne 27. a 28. 10. 2022. Info jak se přihlásit najdete na webu města Teplice.
S postupnou obnovou třešňového sadu na úpatí Doubravské hory začalo Statutární město Teplice v roce 2020 a revitalizace celé plochy o rozloze skoro sedmi hektarů by měla být dokončena v několika etapách do roku 2030.
V první etapě nechalo město v prostoru podél cesty k Hvězdárně do konce ledna 2021 na základě posudku vykácet 18 třešní. Stávající ovocný sad byl totiž založený počátkem 60. let 20. století a většina ovocných dřevin už není v dobré zdravotní kondici. Prostor v blízkosti altánu pak město nechalo i dočistit od náletových dřevin. První etapu ukončila začátkem listopadu výsadba 45 třešňových stromů různých odrůd.
Letos obnova pokračuje druhou etapou, kdy bylo podle posudku na jaře vykáceno dalších zhruba 20ks dožilých stromů. Místo nich je na říjnové sázení přiopraveno 33 třešní. S postupnou revitalizací se bude pokračovat i v dalších letech.
Sad by měl být odpočinkovým a relaxačním místem pro všechny. Bude i nadále veřejně přístupný a bude záležet na každém z nás, jak bude prosperovat. Když budeme ohleduplní, přispěje ke zlepšení mikroklimatu jednoho místa ve městě. Nebuďme proto ani lhostejní k negativním projevům, které by mohly životnost stromů ohrozit. Ovocný sad není veřejným psím záchodem, stromky nejsou prvky venkovního workoutového hřiště, natož cílem nepřátelských výpadů.
PROČ SÁZET SADY
Sad. To jsou voňavé stromy a keře obsypané ovocem. Zvláště cenné jsou pro krajinu sady původních odrůd jabloní, třešní a dalších pochutin se zatravněným prostorem mezi nimi. Hodí se do města i do krajiny, kde velmi příznivě ovlivňují své okolí. Jsou oázou rosy, klidu a věčně pilných včel. Stromy v sadu lákají třeba pro piknik nebo procházky.
Ovocné stromy od nepaměti vytváří krajinu domova. Vytváří příjemný stín a zajišťují vláhu. Hojně se pěstovaly do 50. let 20. století a jsou naším kulturním dědictvím. Po generace se učily odolávat nepříznivým vlivům počasí, chorobám i škůdcům, což jim pomáhá ustát všechna příkoří, se kterými si nové odrůdy tak dobře neporadí. Zvyšují pestrost krajiny a lákají nejen hmyz.
Spousta novodobých sadů se orientuje na intenzivní produkci ovoce. To ale neprospívá jejich dlouhověkosti, takové sady vydrží jen 20, ale klidně jen 15 nebo dokonce 10 let. Stromy v takových sadech-nesadech se sází na husto a obklopují je ploty, aby majitel o svou úrodu nepřišel.
Pro skutečný přínos krajině je vhodnější stromy vysadit s většími rozestupy, aby se koruna mohla více rozrůst. Tady se sad může skutečně rozvinout a plnit i další funkce, než jen plození ovoce. Nejlepší je okolí mezi stromy doplnit trávou a dvakrát ročně ji posekat.
Zdroj: www.teplice.cz, Bc. Robin Röhrich