140 narozeniny slaví letos žárovka, kterou doma uchovává jako rodinný klenot jedna domácnost v Ústí nad Labem. „Získal ji můj dědeček, byl elektrikářem a měl ji dostat v roce 1905 při demontáži cukrovaru ve Vysočanech od tamního inženýra na památku. Už tehdy šlo zřejmě o kuriozitu,“ popsal legendu žárovky její majitel Jiří, který si z obav možné krádeže rodinné památky nepřeje zveřejnit příjmení.
„Bezpochyby jde o nejstarší žárovku v Ústeckém kraji. V republice ji pak překoná jen exemplář ze sbírky známého sběratele Stanislava Slabyhoudka, který je ale jen o pouhý rok starší. Vždyť zázračný vynález Edison světu představil v roce 1879, tedy jen tři roky před tím, než unikátní žárovka Jiřího opustila výrobní linku firmy Siemens v Německu,“ poznamenal kurátor sbírky techniky ústeckého muzea Martin Krsek, který dostal mimořádnou příležitost i vzácnou památku „osahat“.
Autentičnost i dataci žárovky potvrdila na základě dotazu sama firma Siemens. Podle jejich dobrozdání vystaveného v osmdesátých letech 20. století šlo o vůbec první model vyráběný dle licence Thomase Edisona. Siemens měl v té době povědomí o existenci jen třech exemplářů tohoto druhu. Jeden mají ve svém firemním muzeu, jeden vlastní konkurenční značka Osram a jeden je v soukromém vlastnictví v Ústí.
Žárovka se v ústecké rodině dědí už třetí generaci. Musela přežít sedmero stěhování, v roce 1938 se po obsazení Sudet i s rodinou přesunula do vnitrozemí, po válce zase zpět. Jiří dostal skleněnou baňku s bambusovým vláknem od otce k padesátým narozeninám počátkem devadesátých let. Předávací akt provázela obřadnost. Otec písemně stvrdil přání, aby i další pokračovatelé rodu žárovku uchovávali s úctou. „Já se jí nevzdám a po mě ji zdědí nejmladší syn a věřím, že ani on by to neudělal. V minulosti ji od nás chtěl získat nejznámější český sběratel žárovek Slabyhoudek, ale neuspěl,“ uzavřel Jiří. Také v Muzeu města Ústí nad Labem se nachází početná sbírka žárovek pocházejících zejména z místní výroby „Severočeské továrny na žárovky/Nordböhmische Glühlampefabrik“ značky Meteor a jeho poválečného následovníka Tesly.
Zdroj: www.muzeumusti.cz