V přístavišti Schmilka se sešli zástupci české a německé policie, aby uzavřeli novelizovanou dohodu o výkonu společné hlídkové služby na Labi.
V pátek 17. června 2022 se v přístavišti Schmilka ve Spolkové republice Německo sešli zástupci české a německé policie, aby uzavřeli novelizovanou dohodu o výkonu společné hlídkové služby na vodní cestě Labe mezi poříční policí Svobodného státu Sasko a poříčním oddělením Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje.
Slavnostnímu podpisu smlouvy byli kromě příslušníků saského a českého poříčního oddělení přítomni také vedoucí Prezidia pohotovostní policie policejní prezident Dirk Lichtenberger, saský státní ministr vnitra Armin Schuster, zemský policejní prezident Saska Jörg Kubiessa, náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje plk. Petr Sytař a další zástupci vedení pořádkové policie krajského ředitelství.
Úvodního slova se ujal policejní prezident Dirk Lichtenberger, který přivítal všechny přítomné a uvedl, že vstupem České republiky do Evropské unie v roce 2004 přibylo živnostenské a osobní lodní přepravy a také sportovní provoz na řece v příhraničních oblastech Saska a České republiky a bylo tudíž nutné zlepšit přeshraniční spolupráci poříčních oddělení v obou sousedících regionech. Jako základní činnosti společných hlídek jmenoval snižování nebezpečí související s vnitrostátní dopravou a se zvýšeným počtem účastníků aktivit u vody a na vodě, potírání trestné činnosti v oblasti lodní dopravy a v okolí řek, evidenci trestných činů a potírání ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku.
Saský státní ministr vnitra Armin Schuster v následném projevu vyzdvihl, že důvěrná spolupráce v příhraniční oblasti patří k základům dobré bezpečnostní politiky, a proto je zapotřebí koordinovaný postup na obou stranách. Vyslovil přesvědčení, že aktualizací spolupráce v oblasti poříční policie bude pokračovat letité úspěšné propojení na obou stranách hranice.
Plukovník Petr Sytař pak zhodnotil činnost společných hlídek poříčních oddělení a zmínil nezpochybnitelný přínos, který dlouholetá spolupráce mezi policií na obou stranách hranice přináší. Uvedl, že zásadním krokem ve vývoji spolupráce mezi poříčními útvary byl rok 2007, kdy byla uzavřena první dohoda o spolupráci, podpisem této byl vytvořen prostor pro to, aby mohly být prováděny společné hlídky a společný dohled nad bezpečností osob a majetku na svěřeném úseku vodní cesty. Současně byla dána možnost k výměně zkušeností, hospitacím, k financování společných evropských projektů a společným propagačním a preventivním akcím. Závěrem pak vyslovil poděkování všem policistům, kteří se podílejí na zvyšování bezpečnosti na Labi a v jeho okolí, prevenci kriminality a zajištění pocitu bezpečí obyvatel a návštěvníků příhraničí.
Po podpisu dohody signované policejním prezidentem Dirkem Lichtenbergerem a plk. Petrem Sytařem a následných vzájemných pracovních rozhovorech týkajících se převážně spolupráce mezi oběma zeměmi se konala krátká plavba na českou stranu hranice, které se stejně jako podpisu smlouvy mohli zúčastnit i zástupci pozvaných médií. Všichni zúčastnění shodli na nutnosti dalšího prohlubování spolupráce mezi saskou a českou policií, která má pro všechny nezpochybnitelný přínos.
Zdroj: www.policie.cz, mjr. Daniel Vítek