Neděle, 24 listopadu, 2024
8.2 C
Ústí nad Labem
DomůZprávyTiskové zprávyPeníze a práva zaměstnanců po mateřské či rodičovské dovolené

Peníze a práva zaměstnanců po mateřské či rodičovské dovolené

Blíží se vám konec mateřské nebo rodičovské dovolené a řešíte, jaké máte nároky při návratu do zaměstnání? Lze při návratu do práce po skončení mateřské dovolené pobírat rodičovský příspěvek? Jaké jsou možnosti při dalším těhotenství? dTest přináší odpovědi na nejčastější otázky rodičů.

V současné době vysoké inflace a nejistot spojených s dodávkami energií řeší často rodiče ekonomickou situaci svých rodin i po návratu do zaměstnání z mateřské či rodičovské dovolené. „Je rozdílné, zda se budete vracet do práce po skončení mateřské dovolené, rodičovské dovolené, nebo dokonce po čerpání neplaceného volna,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a připomíná obecné povinnosti zaměstnavatele: „Zaměstnavatel musí přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o dítě, a to, aniž o to speciálně žádají. V případě, že při návratu do práce po skončení mateřské nebo rodičovské dovolené budete požadovat kratší pracovní úvazek, je zaměstnavatel vám povinen vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody.“

Návrat po skončení mateřské dovolené
V případě návratu z mateřské dovolené, popř. rodičovské dovolené, která svou délkou odpovídá mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnance zpět na původní pracovní pozici a na původní pracoviště. Pokud to není možné, protože původní práce odpadla nebo bylo zrušeno pracoviště, je povinen zařadit zaměstnance podle pracovní smlouvy. „Pro rozpočty rodičů je důležité, že matka nebo otec může po návratu do práce pobírat rodičovský příspěvek, který je nezávislý na čerpání rodičovské dovolené,“ uvádí dále Eduarda Hekšová a dodává: „Jediným omezením je, aby dítě do dvou let věku nenavštěvovalo předškolní zařízení více než 92 hodin za měsíc. U dětí starších 2 let již toto omezení neplatí.“

Návrat po skončení rodičovské dovolené / neplaceném volnu do 4 let věku dítěte
Jiná situace je po návratu z rodičovské dovolené, která může být čerpána v kuse nebo i po částech, nejdéle však do 3 let věku dítěte. Zaměstnavatel již není povinen držet původní místo, ale pouze pracovní místo odpovídající v pracovní smlouvě sjednanému druhu práce. „Po skončení rodičovské dovolené můžete za účelem péče o dítě od 3 do 4 let věku požádat zaměstnavatele o neplacené volno,“ pokračuje ve vysvětlování Eduarda Hekšová, a doplňuje: „I v této době se může vyplácet rodičovský příspěvek, ale zaměstnavatel už zaměstnanci žádné místo držet nemusí.“

Další těhotenství
Při plynulém přechodu na další mateřskou dovolenou v době trvání rodičovské dovolené platí pro zaměstnavatele výše uvedené povinnosti opětovně. Vše se tedy zase posouvá podle věku dítěte, se kterým čerpáte další mateřskou a následně rodičovskou dovolenou. „Při plánování domácího rozpočtu je dobré vědět, že za určitých okolností můžete požádat o změnu výše rodičovského příspěvku tak, abyste vyčerpali rodičovský příspěvek, než budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství či než vám vznikne nový nárok na rodičovský příspěvek. Také můžete po narození dítěte požádat o doplacení nevyčerpaného rodičovského příspěvku na předchozí dítě,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Pokud zaměstnankyně otěhotní, ale její nárok na další mateřskou dovolenou nastane později, než je konec původní rodičovské dovolené, pak je možné nastalou situaci řešit několika způsoby:

Návratem do práce po skončení rodičovské dovolené s předchozím dítětem nebo
dočasnou pracovní neschopností v případě, že pro ni existují zdravotní důvody,
nebo neplaceným volnem, pokud je taková dohoda se zaměstnavatelem možná, a to třeba až do doby nástupu na novou mateřskou dovolenou.

Převzato z dTestu: www.dtest.cz, Jaroslav Švehla

- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Naši partneři -
- Reklama -

NEJSLEDOVANĚJŠÍ V TÝDNU