V úterý 29. března 2022 zasedal Krizový štáb Ústeckého kraje (KŠÚK), aby zhodnotil činnost Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU). Od začátku fungování KACPU zaregistrovalo již 9 311 osob, kteří do Ústeckého kraje dorazili, v průměru se registruje cca 250 osob denně. Na krajském úřadě funguje centrum materiální pomoci Ukrajině, které od pondělí do pátku v čase 7 až 17 hodin přijímá materiální dary v podobě lůžkovin, matrací, skládacích lehátek, postelí apod.
Pod Dobrovolnickým centrem v Ústí nad Labem rotuje téměř 300 dobrovolníků a tlumočníků. Krajská zdravotní, a. s., zřídila tzv. UA POINTY pro poskytování urgentní zdravotní péče pro uprchlíky ve svých nemocnicích v Ústí nad Labem, v Děčíně a v Mostě – více informací: ZDE.
Krajský úřad zřídil CALL CENTRUM (telefonickou infolinku) pro poskytovatele ubytovacích kapacit, na které poskytuje veškeré momentálně dostupné informace k chystanému uzavírání smluv ohledně poskytování finanční kompenzace za ubytování lidí z Ukrajiny prchajících před válečným konfliktem. Infolinka je v provozu od pondělí do pátku v čase 7 až 17 hodin na telefonním čísle: 475 657 817 – více informací: ZDE.
Krajský úřad zprovoznil centrum materiální pomoci Ukrajině, od pondělí do pátku v čase 7 až 17 hodin centrum shromažďuje poskytnuté materiální dary – více informací: ZDE.
Situace ohledně šíření onemocnění covid-19 v Ústeckém kraji stagnuje. Aktuální reprodukční číslo R je 0,85, situace v nemocnicích je nadále stabilizovaná. Aktuálně je 100 hospitalizovaných pacientů v nemocnicích, z toho 11 na JIP a 5 na umělé plicní ventilaci. Nabádáme proto občany a obyvatele kraje stále k opatrnosti a dodržování hygienických návyků.
Všichni, kteří chtějí lidem z Ukrajiny pomoci s orientací ve zdejším prostředí a s tlumočením, se mohou hlásit na e-mailu nno@ulk.izscr.cz.
Provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v Ústí nad Labem zůstává zachován. Obrátit se na něj lze prostřednictvím e-mailové adresy kacpu@ulk.izscr.cz nebo telefonicky na nonstop linku 974 444 444.
Nejaktuálnější informace nejen pro občany Ukrajiny najdete na platformě www.nasiukrajinci.cz.
Krizový štáb Ústeckého kraje je orgán pro řešení krizových situací, řešící v reálném čase konkrétní situaci. Doporučení krizového štábu směřují ke zvládnutí situace za pomoci předem připravených postupů a nástrojů. Oproti tomu Bezpečnostní rada Ústeckého kraje provádí analýzu hrozících rizik, stavu připravenosti a rozhoduje o realizaci preventivních opatření. Rozhodnutí bezpečnostní rady jsou konána za účelem připravenosti na hrozící nebezpečí.
Bezpečnostní rada Ústeckého kraje (dále jen „bezpečnostní rada kraje“) je zřízena v souladu s ustanovením § 24 odst. 1, zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení, ve znění pozdějších předpisů, jako poradní orgán hejtmana pro přípravu na krizové situace. Projednává a posuzuje stav zabezpečení a stav připravenosti na krizové situace na území kraje Ústeckého kraje. Předsedou bezpečnostní rady kraje je hejtman Ústeckého kraje. Bezpečnostní radu kraje svolává předseda bezpečnostní rady kraje podle plánu práce na kalendářní rok a to nejméně dvakrát ročně nebo v případě naléhavé potřeby mimořádně na základě svého rozhodnutí nebo žádosti člena bezpečnostní rady kraje.
Zdroj: www.kr-ustecky.cz, Ing. Martin Volf