Ve městě začal pravidelný odchyt přemnožených holubů. Odborná firma ho provádí pomocí odchytových klecí ve čtyřech vybraných lokalitách (garáže městského úřadu, bývalý kulturní dům v Nových Ervěnicích, objekt polikliniky a nově – na žádost obyvatel horního sídliště – i na střeše ZŠ Krušnohorská). Odchyt probíhá přibližně dva měsíce. Plánuje se vždy na zimu, kdy holubi nemají snadný přístup k přirozené potravě.
Holubi jsou odchytáváni do zasíťovaných klecí se zrním a stabilním pítkem, které se pravidelně doplňuje vodou. Sami do nich nalétávají. Z klecí se každé dva dny odejímají a předávají sdružení na ochranu zvířat Drosera, kde holubi slouží jako přirozená potrava pro handicapované dravce či pro zachráněná mláďata.
Město se tímto způsobem snaží zamezit přenosu a rozšíření nebezpečných nemocí jako jsou například různé plísně, ornitóza, ptačí tuberkulóza či klíšťová encefalitida. Holubi jsou také potenciální přenašeči roztočů a jiných parazitů.
„Přemnožení holubů je soudobou problematikou, kterou může ovlivnit každý občan, a to především svým přístupem ke krmení tohoto divokého druhu ptactva. Tímto žádáme občany, aby holuby nekrmili, protože by tím narušili efektivitu odchytu,“ vzkazuje referentka životního prostředí Barbora Javůrková.
Zdroj: www.jirkov.cz, Valdimír Vacula