Přibližně 190 tisíc lidí zatím oznámilo společnosti ČEZ Prodej plnící roli dodavatele poslední instance (DPI) úmysl odejít na jeden ze standardních produktů u ČEZ i jiných dodavatelů. Stejně jako většina dalších dodavatelů energií má v současné době také ČEZ přetíženou zákaznickou obsluhu ČEZ Prodej, která momentálně čelí čtyřnásobku požadavků oproti běžnému provozu. Výhodou je, že přejít z režimu DPI na standardní produkty ČEZ lze i prostřednictvím online smlouvy.
„ČEZ Prodej začal před třemi týdny v roli dodavatele poslední instance zajišťovat bezpečné dodávky elektřiny pro 374 tisíc zákazníků nespolehlivých dodavatelů. Asi polovina z nich nám od té doby oznámila, že chtějí režim DPI opustit. Tito zákazníci dostanou v blízké době rozpis záloh u standardních produktů od svého nového dodavatele, ať už jím je ČEZ Prodej nebo někdo jiný,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
Při odchodu z DPI prosí ČEZ zákazníky o trpělivost. Samotná změna dodavatele si vždy vyžádá určitý čas, v tuto chvíli minimálně tři týdny. Tato lhůta zahrnuje standardní termíny na zpracování přechodu u operátora trhu nebo u distributora.
Co je dodavatel poslední instance? Nástroj představující krátkodobý nouzový režim (maximálně 6 měsíců), který poskytuje zákazníkovi dostatek času najít si nového dodavatele, aniž by byl vystaven ztrátě dodávek energií. ČEZ Prodej se za poslední týden stal jedním z dodavatelů poslední instance pro zákazníky řady bývalých dodavatelů včetně skupiny Bohemia Energy. V uplynulých dnech proběhlo rozesílání informativních dopisů o DPI, v tomto týdnu následují rozpisy záloh. Zákazníci, kteří z režimu DPI odešli do standardních ceníků ČEZ nebo jiného dodavatele, většinou neobdrží rozpis záloh ale až konečné vyúčtování, které zohlední jejich skutečnou spotřebu v režimu DPI.
Proč jsou zálohy v režimu DPI vyšší než u původního dodavatele? Výše záloh v DPI se stanovuje podle spotřeby z posledního odečtu. Zálohy jsou vypočítány jen na 6 měsíců poskytování služby u dodavatele poslední instance. Dosavadní dodavatelé bohužel ukončili svou činnost v probíhající hlavní topné sezoně, kdy jsou ceny energií na trhu extrémně vysoké.
Autor: Roman Gazdík , mluvčí ČEZ (redakčně upraveno)
Zdroj: https://www.cez.cz/