Na Krajském úřadě Ústeckého kraje v Ústí nad Labem proběhl 26. října seminář k problematice zadluženosti obyvatel nejen v Ústeckém kraji. Setkání s pracovníky Poradny při finanční tísni, o. p. s. byl určen sociálním pracovníkům obcí, romským poradcům, terénním pracovníkům a neziskovým organizací zabývajících se dluhovým poradenstvím na území Ústeckého kraje, a to v rámci zvýšení jejich odborné kvalifikace.
Sociální pracovníci se každodenně setkávají s klienty, kteří řeší dluhy a exekuce, insolvenci či splátkové kalendáře v rodinách a domácnostech svých klientů. Jedná se o dlouhodobý a velmi palčivý problém, který tíží obyvatele Ústeckého kraje (stejně jako problém s nepřiměřeným bydlením) na prvním místě, a který brání občanům vyřešit i další problémy spojené s rodinou či jednotlivci.
Poradna při finanční tísni, o. p. s. zastoupená ředitelem, Ing. Davidem Šmejkalem, je nezisková, nestátní a nekomerční obecně prospěšná společnost, která poskytuje bezplatné poradenství spotřebitelům, a to zejména v situaci, kdy v důsledku změny své životní situace nemohou řádně platit své dluhy. Rovněž se snaží poradit lidem, jak se lze zadlužit zodpovědně, a tím předejít problémům s řádným a včasným splácením dluhů. Specializují se také na bezplatné zpracování návrhů na oddlužení (insolvenčních návrhů) – osobní bankrot podle insolvenčního zákona.
V rámci semináře se sociální pracovníci zaměřili kromě platných právních změn v této oblasti také na bagatelní a marné exekuce, zálohované výživné, změny v exekutorském řádu, dluhy u nezletilých osob, chráněného účtu, také na institut tzv. „Milostivého léta“. V období od 28. 10. 2021 začíná tzv. „Milostivé léto“, které je jednou z novinek letních exekučních změn.
Do 28. 1. 2022 tak budou mít lidé možnost uhradit pouze jistinu dluhu u veřejnoprávního subjektu, spolu s náklady ve výši 750,- Kč bez DPH (s DPH cca. 908,- Kč), díky čemuž jim bude „prominuto“ příslušenství v podobě úroků a dalších případných nákladů řízení. Pokud není občanu známa výši jistiny, je možné si před jejím zaplacením vyžádat vyčíslení dluhu od exekutora, případně oprávněného, pro kterého je dluh vymáhán. Při následném odeslání příslušné částky je vhodné exekutora písemně informovat, že uhrazená částka má být použita na konkrétní dluh, a to ve spojení s „milostivým létem“, upraveným zákonem č. 286/2021 Sb. „Milostivé léto“ není možné využít u daňových exekucí, tedy exekucí, které vede sám příslušný úřad (např. finanční úřad, obecní úřad, celní správa apod.).
Naopak využít je možné u exekucí, vedených exekutory pro vymožení dluhů u těchto subjektů: Česká republika, územní, samosprávný celek, včetně městské části nebo městského obvodu územně členěného statutárního města nebo městské části hlavního města Prahy, státní příspěvková organizace, státní fond, veřejná výzkumná instituce nebo veřejná vysoká škola, dobrovolný svazek obcí, regionální rada regionu soudržnosti, příspěvková organizace územního samosprávného celku (dopravní podniky, školy, školky apod.), ústav založený státem nebo územním samosprávným celkem, obecně prospěšná společnost založená státem nebo územním samosprávným celkem, státní podnik nebo národní podnik, zdravotní pojišťovna, Český rozhlas nebo Česká televize, právnická osoba, v níž má stát nebo územní samosprávný celek sám nebo s jinými územními samosprávnými celky většinovou majetkovou účast, a to i prostřednictvím jiné právnické osoby (ČEZ apod.).
Zdroj: www.kr-ustecky.cz, Bc. Vít Hnízdil