Až 33 autobusů a 50 zařízení komunální techniky s vodíkovým pohonem. Taková je aktuální poptávka obcí a měst v Ústeckém kraji do roku 2030 podle šetření, které provedly Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje a Inovační centrum Ústeckého kraje letos mezi únorem a dubnem v rámci činnosti Vodíkové platformy ÚK. V regionu se také plánují prozatím tři vodíkové plničky – dvě v Litvínově a jedna v Ústí nad Labem.
Největší zájem o vodíkem poháněné autobusy mají samotné krajské město Ústí nad Labem a Dopravní společnost Ústeckého kraje. Oba subjekty plánují do roku 2030 pořídit po 15 vozech. Dva vodíkové autobusy by rádi vyzkoušeli v Kadani a jeden v Duchcově.
Zájem o zařízení komunální techniky poháněné vodíkem je ještě o něco větší. Města a obce na Kadaňsku uvažují o 15 kusech, na Litoměřicku o deset a i obce a města na Teplicku si dokážou využití vodíku představit u devíti zařízení. Zájem ale mají i na Ústecku, Děčínsku, Žatecku a Rumbursku.
„Vodík jako alternativní, ekologické palivo pro veřejnou dopravu a komunální techniku je perspektivní. Vzniká tu v průmyslu jako vedlejší produkt a je škoda ho nevyužít. Když bude do budoucna ještě zelený, jedině dobře. Jsem rád, že obce v našem regionu se nebojí myslet odvážně a inovativně, a přitom s ohledem na životní prostředí,“ komentoval výsledky ředitel ICUK Martin Mata.
Ústecký kraj jako evropské vodíkové údolí
Plánovaná potřeba vodíku pro provoz těchto autobusů a zařízení by do roku 2030 ročně dosahovala téměř 37 tun vodíku.
„Ústecký kraj je prvním českým regionem, který se zařadil mezi evropská vodíková údolí. Nyní připravujeme vodíkovou strategii, která popíše potřeby regionu a konkrétní kroky od výroby přes distribuci až po využití vodíku, např. právě pro veřejnou dopravu. Šetření realizované ve městech a obcích je jedním z podkladů,“ doplnila Gabriela Nekolová, předsedkyně krajské tripartity a koordinátorka Vodíkové platformy Ústeckého kraje.
Podrobnější informace včetně poptávky i po roce 2030 najdete v infografice ve výstupech šetření.
VODÍK – prezentace výsledků provedeného šetření (ke stažení) [PDF, 879 kB] (27.5.2021)
Autor: Bc. Vít Hnízdil
Zdroj: https://www.kr-ustecky.cz/