Město Dubí odhalilo novou informační tabuli v Tovární ulici v Dubí – Bystřici, která připomíná 80. výročí vzniku pracovního tábora pro válečné zajatce, označovaném STALAG IV C. Informace jsou poskytnuty v 6 jazykových mutací. Věříme, že tato tabule uctí památku válečných zajatců z mnoha států Evropy a bude připomínat pohnuté události historie Dubí a přiměje nás k zamyšlení, abychom si vážili doby míru.
Zajatecký tábor vznikl v únoru roku 1941 v obci Bystřice (Wistritz; dnes část města Dubí) a existoval až do osvobození Rudou armádou 8. 5. 1945. V tomto období prošlo táborem a jeho pobočkami cca 23.000 válečných zajatců, (30% Francouzů, 20% Britů, Srbů, Belgičanů, Holanďanů a Italů a 50% Sovětů). Po potlačení Slovenského národního povstání zde byli umístěni i slovenští partyzáni.
Stalag byl tábor pro řadové válečné zajatce a poddůstojníky, kteří byli dislokováni podle pracovního zařazení. Zpravidla v dolech, v průmyslových objektech a ve stavebnictví. Převážná většina pracovala mimo naše město, v tzv. Arbeitskomandech (v okolních uhelných dolech apod.), nejpočetnější část potom v litvínovské chemičce, tehdy v továrně na přeměnu hnědého uhlí na tolik potřebné pohonné hmoty, syntetický benzín a další produkty.
Už roku 1940 byli jako první do těchto míst přivezeni francouzští zajatci, aby přestavěli objekt bývalé porcelánky firmy „Krautzberger, Mayer und Purkert G.m.B.H. Wistritz (K.M.P.,KAEMPE)“, nynější objekt Řempo, na zajatecký tábor.
Autor: Radek Kindl
Zdroj: https://www.mesto-dubi.cz/